MISSION >

The mission of The Skating Club of Saugerties is to provide skaters with programs and training, both private and in classes, to assist them in pursuit of their figure skating goals.  The club is dedicated to the values of good sportsmanship and ethical practices and will incorporate these values in our daily routines and training programs.  The club is committed to promoting the sport of figure skating by providing a professional and safe learning environment, in which skaters are encouraged and given every possible opportunity to reach their personal best in the sport.

 

A BIG THANK YOU TO OUR SPONSORS 

CONTACT >

T:845-853-5287

E: scofsaug@gmail.com

Subscribe to Our Newsletter

Member Acomplishments

GOLD LEVEL MEMBERS

 

The test structure is the backbone of U.S. Figure Skating. Passing skill tests presided over by official judges advances the skater to the next level. Skaters test in moves in the field, free skating, pairs and ice dancing. As a skater advances, the tests become more difficult. The highest achievement in each discipline is passing the senior, also called "gold," test. When a skater passes a gold test, he or she earns the designation "U.S. Figure Skating gold medalist." 

 

Becoming a U.S. Figure Skating gold medalist is the culmination of many years of hard work and dedication to the sport. In a typical year, approximately 40,000 U.S. Figure Skating test levels are completed by athletes; of those, about 1,300, or 3 percent, are at the gold or senior level. 

 

When an athlete passes the senior test, he or she receives a congratulatory letter from the president of U.S. Figure Skating, a gold certificate and a gold lapel pin to commemorate the accomplishment, and is eligible to purchase the gold test medal and the U.S. Figure Skating Gold Medalist jacket. It is also an accomplishment that goes on the skater's permanent U.S. Figure Skating record, and can be used on a resume or college application. 

 

Skating Club of Saugerties U.S Figure Skating Gold Medalists: 

 

Amy Montalbano   Senior Moves In The Field 11/19/2006 

 

Brooke Bode          Senior Moves In The Field 1/16/2015 

 

Elise Westlund       Senior Moves In The Field 6/5/2016

 

Maria Reynolds      Senior Moves In The Field 11/14/1997 

                                         Senior Freestyle 03/14/1998 

                                         Gold Dance Test 03/21/1999

                                         Senior Solo Free Dance 11/17/17

 

Nomi Kligler           Senior Moves In The Field 4/9/2017

 

Valerie Jahn          Gold Solo Dance 02/22/2018

Meghan Gleason  Senior Moves In The Field 6/2019

Test Results

 

Uncle Sam FSC

Saugerties , NY

April 22, 2018

 

Adriana Ramos - Pre Preliminary MIF

Alexis Colangelo- Pre Preliminary MIF

Allison Gregor -  Pre Preliminary MIF

Amy Montalban - Solo Westminster Waltz , Solo Quickstep

Ava Schmadel- Pre-Juvenile MIF

Caelin Piper -Solo Willow Waltz, Juvenile MIF

Gillian Lopez - Solo Canasta Tango

Melissa Towner- Juvenile  MIF 

Miranda Marino - Preliminary MIF, Pre-Preliminary FS

Sofia Pagliaro- Pre-Juvenile FS

 

Saratoga FSC

March 24, 2018

 

Addie Kotsol- Pre-Preliminary Moves

Aurora Freeman -Preliminary Moves

Gaia Franklin-Ross - Pre-Juvenile Moves

Melissa Towner -  Pre-Juvenile Moves

Sofia Pagliaro- Preliminary FS

 

Uncle Sam FSC

Feb 22, 2018

 

Allison Gregor - Adult Bronze MIF

Tyler Bodie - Juvenile MIF

Valerie Jahn - Westminster Waltz completing Gold Solo Dance


 

Saratoga FSC

Nov 19,2017

 

Caelin Piper - Pre Juvenile MIF

Maria Reynolds- Senior Solo Free Dance

Rebecca Nace - Intermediate MIF

 

Skating Club of Saugerties

Nov 4, 2017

 

Alyana VanNosdall - Pre Preliminary FS, Preliminary FS

Ava Schmadel - Preliminary MIF

Gillian Lopez - Pre Preliminary FS

Melissa Towner - Pre Preliminary MIF, Preliminary MIF

Sydney Keeler - Pre Preliminary MIF

Valerie Jahn - Quick Step, Argentine dances 


 

Uncle Sam Test Session 

Oct. 21, 2017

 

Alayna VanNosdall - Intermediate MIF

Caelin Piper - Solo Swing Dance, Solo Pre Bronze Dance

Meghan Gleason. Juvenile FS

Miranda Marino - Pre Preliminary MIF

Sofia Pagliaro- Junior MIF

Tyler Bodie - Pre Preliminary  FS

 

 

Uncle Sam 

August 18, 2017

Amy Montalbano - Viennese Waltz

Chantal Effing - Juveniles MIF

Gillian Lopez - Juvenile MIF

Meghan Gleason - Pre-Juvenile FS

Tyler Bodie - Pre-Juvenile MIF

 

Uncle Sam 

June 10 – 11, 2017

Amy Montalbano – Starlight Waltz, Blues, Completed Pre Gold Level 

Aurora Freeman – Pre Preliminary MIF

Caelin Piper – Fiesta Tango 

Meghan Gleason – Novice MIF

Valerie Jahn – Viennese Waltz

 

Skating Club of Saugerties

April 9, 2017

Ava Schmadel  - PrePreliminary MIF

Anna Myers – Preliminary MIF

Caelin Piper – Cha Cha 

Carmen Costello – Pre Preliminary FS

Emma Hallion – Pre Preliminary MIF

Jamie Kuehn – Pre Preliminary MIF

Meghan Gleason – Preliminary FS

Molly Weiss – Pre Preliminary MIF

Morgan Weiss – Preliminary MIF

Nomi Kligler – Senior MIF

Olivia Wogan  - Pre Juvenille  FS 

Valerie Jahn – Blues, Paso, Starlight 

 

Uncle Sam

February 25, 2017

Caelin Piper -Solo Rhythem Blues, Solo Preliminary Dance Test, Solo Canasta Tango

 

Uncle Sam Test Session

February 25, 2017

 

Caelin Piper - Preliminary Dance Test - Canasta Tango and Rhythm Blues

 

Falling Leaf Test Session

November 12, 2016

 

Carmen Costello - Pre Juvenile MIF

Rebecca Nace - Pre Juvenile MIF

Olivia Wogan - Juvenile MIF

 

Uncle Sam  

October 15, 2016

 

Alayan VanNosdall – Juvenile MIF

Amy Montalbano – Pasodoble Dance

Caelen Piper – Dutch Waltz Dance

Chantel Effing – Pre Juvenile MIF

Elise Westlund – Intermediate FS

Gaia Franklin Ross – Preliminary MIF

Gillian Lopez – PreJuvenile MIF   

Marie Ellsworth – Preliminary MIF                                                         

Meghan Gleason – Intermediate MIF

Nicole Moorhus – PreJuvenile MIF

Sofia Pagliaro – Intermediate MIF

STARS Testing

Stockholm, NJ

June 12, 2016

 

Alayna VanNosdall

Elise Westlund

Uncle Sam Test Session

June 5, 2016

 

Elise Westlund - Senior MIF

Skating Club of Saugerties

April 9, 2016

 

Chantel Effing - Preliminary MIF


Sophia Foster - Swing Dance, First Tango (completes Pre Bronze Dance Level)


Valerie Jahn - Kilian Dance 


Uncle Sam Test Session
April 16, 2016

 

Alayna VanNosdall - Pre Juvenile MIF


Meghan Gleason - Juvenile MIF


Rebecca Nace - Juvenile MIF


Sofia Pagliaro - Juvenile MIF

 

 

Dutchess FSC

March 16, 2016

 

Nomi Klinger - Junior MIF  

 

Meghan Gleason - PreJuvenile MIF and PrePreliminary FS

 

 

Uncle Sam Test Session
January 18, 2016

 

 Ana Alexander - PreJuvenile FS

 

Carmen Costello - Preliminary MIF

 Elise Westlund - Juvenile FS

 Felicia Ojarovsky - PreJuvenile MIF

 Gaia Franklin-Ross - PrePreliminary MIF

 Rebecca Nace - PreJuvenile MIF

 Sofia Pagliara - PreJuvenile MIF

 Sophia Foster - Intermediate MIF , Solo Rhythm Blues, Solo Cha Cha,

 Valerie Jahn - Solo American Waltz, Solo Rocker Foxtrot

 

_____________________________________ 

 

Skating Club of Saugerties

December 7, 2015

 

Amy Montalbano – Kilian, Blues

 

Anna Myers – PrePreliminary MIF

 

Caelin Piper -Preliminary MIF

 

Felicia Ojarovsky – Preliminary MIF, PrePreliminary FS

 

McKayla Mudge – Preliminary MIF, PrePreliminary FS

 

Olivia Wogan -Preliminary FS

 

Rebecca Nace – Preliminary FS

 

Sophia Foster – Preliminary FS, Dutch Waltz , Canasta

 

Tyler Bodie – Preliminary MIF

 

Valerie Jahn – European Waltz

 

Yalena Garcia – PrePreliminary MIF

 

_____________________________________

 

Uncle Sam FSC

November 23, 2015

 

Brooke Bode - Intermediate FS

 

Elise Westlund – Junior MIF, Pre-Juv FS

 

Marie Ellsworth – Pre-Preliminary MIF

 

Meghan Gleason – PreliminaryMIF

 

Morgan Weiss – Pre-Preliminary MIF

 

 ____________________________________

 

Dutchess FSC

November 17, 2015

 

Ana Alexander – Juvenile MIF

 

Carmen Costello – Pre-Preliminary MIF

 

Gillian Lopez – Preliminary MIF

 

Nicole Moorhus – Preliminary MIF

 

Olivia Wogan – Pre Juvenile MIF

 

 __________________________________

 

Uncle Sam FSC

October 26, 2015

 

Sofia Pagliaro – Preliminary MIF

 

 __________________________________

 

Albany FSC

October 12, 2015

 

 Ana Alexander – Preliminary FS, Pre Juvenile MIF

 

 _____________________________________

 

Uncle Sam FSC

August 22, 2015

 

Alyana VanNosdall – Preliminary MIF

 

Amy Montalbano – Solo American Tango, Solo Rocker Foxtrot,(Complete Solo Silver Dance Test Level)

 

Darren Nyland – Fiesta Tango, Pre Bronze Dance Test

 

Gillian Lopez – Pre-Preliminary MIF

 

 _____________________________________

 

STARS TESTING

June 13, 2015

 

Alyana VanNosdall

 

Elise Westlund

 

Meghan Gleason

 

 _____________________________________

 

Uncle Sam FSC

June 7, 2015

 

Amy Montalbano - Solo American Waltz

 

Caelin Piper- Pre- Preliminary MIF

 

Chantel Effing – Pre-Prelininary MIF

 

Darren Nyland – Swing Dance , Cha Cha 

 

Olivia Wogan – Preliminary MIF

 

Sofia Pagliaro – Pre- Preliminary MIF

 

Tyler Bodie – Pre- Preliminary MIF

 

 _______________________________________

 

Hudson Mohawk FSC

March 28, 2015

 

Alyana VanNosdall -PrePreliminary MIF

 

McKayla Mudge – PrePreliminary MIF

 

Meghan Gleason – PrePreliminary MIF

 

Nicole Moorhus – PrePreliminary MIF

 

Olivia Wogan – Prepreliminary MIF, PrePreliminary FS

 

 ____________________________________

 

Uncle Sam FSC

January 16 , 2015

 

Brooke Bode - Senior MIF

 

Darren Nyland – Canasta Tango, Preliminary Dance Test, Preliminary Freestyle

 

Rebecca Nace – Preliminary MIF , PrePreliminary FS

Competition Results

Wollman Open 

March 5, 2017

Chantal Effing - Pre Preliminary Test Track - 5th place

 

Eastern Adult Sectional Championships 

Wayne, NJ

March 10 – 12, 2017

Maria Reynolds – Championship Master's Junior/Senior - 4th place

 

Morris Open

Morris, NJ

March 31 – April 2, 2017

Aurora Freeman – Pre Free Skate Program- 2nd place

Caelin Piper -

Elise Westlund - Intermediate Ladies SP – 11 place , Intermediate Ladies FS - 13th place

Jamie Kuehn – Beginner - 2nd place

Tyler Bodie – Pre Preliminary TT - 3rd place

 

Dix Hills Open

April 8, 2017

Chantal Effing -  Pre Preliminary Test Track -  1st place

 

US Adult Championships

Wake Forest, NC 

April 19 – 22, 2017

Maria Reynolds – Master Junior/ Senior - 2nd Place, Championship Master Junior /Senior - 10th place

 

Uncle Sam Competition

June 10, 2017

Addie Kotsol – Pre Freeskate Elements - 1st place, Pre Freeskate 1st place

Alyana VanNosdall – No Test WB - 3rd place

Elise Westlund - Intermediate Ladies SP  - 1st place     Intermediate Ladies FS - 3rd place   

Meghan Gleason – Preliminary WB - 3rd place

Sophia Pagliaro – Showcase - 1st place, Showcase Duet - 2nd place

 

Champlain Valley Open 

Burlington , Vermont

July 7 – 9, 2017

Alyana VanNosdall – No Test - 5th place

Caelin Piper – Cha Cha Pre Bronze - 1st place,   Improv 5th place

Elise Westlund - Intermediate Ladies FS- 3rd place

Gillian Lopez – Pre Preliminary TT - 2nd place,  Showcase 2nd place , Improv - 3rd place

Meghan Gleason -Preliminary WB - 1st place

Tyler Bodie- Pre Preliminary TT - 3rd place

 

State Games of America

Grand Rapids, Michigan

August 3-6, 2017

Megan Gleason – Preliminary WB - 4th place

Tyler Bodie – Pre Preliminary TT - 7th place

Empire State Games

Lake Placid , NY

February 2-5, 2017

 

Alayna VanNosdall - No Test Girls FS - 5th place

Anna Myers - Pre-Preliminary TT - 4th place

Ava Schmadel - Beginner Girls FS - 1st place 

Brooke Bode – Intermediate Short Program IJS- 4th  Intermediate FS IJS-5th 

Caelin Piper - High Beginner Girls FS - 3rd place , Preliminary Solo Dance - 4th place  

Carmen Costello – Pre-Preliminary TT – 1st place

Chantal Effing - Pre-Preliminary TT - 4th place

Ed Montalbano -  Marathon Skate (26 miles) 3rd over all, Men over 50 class - 1st place

Gaia Franklin-Ross - Pre-Preliminary TT - 3rd place

Gillian Lopez - High Beginner Girls FS- 1st place

Jamie Kuehn - Beginner Girls FS - 6th place

Mad Cat Skills - Open Adult Synchro - 5th place   

Amber Crispell, Amanda Garner,  Amy Montalbano,  Ana Alexander, Elise Westlund, Maria     Reynolds,Meghan  Gleason, Melissa Towner,  Nomi Kligler

Maria Reynolds – Senior Long IJS - 8th place

Meghan Gleason -  Pre-Preliminary WB - 3rd place

Sofia Pagliaro - Pre-Preliminary WB - 5th place

Tyler Bodie - High Beginner Girls FS- 1st place

Valerie Jahn – Pre Silver Solo Dance - 1st place

Winter Escapade

West Orange, NJ

January 15, 2017

 

Gillian Lopez - High Beginner TT - 1st place, Showcase Light Entertainment 2nd place

Alayna VanNosdall - No test  4th place, Showcase Light Entertainment 1st place

Falling Leaf Open 

November 12, 2016

 

Addie Kotsol – Basic 6 Compulsory - 1st place, Basic 6 Program - 1st place

Alayna VanNosdall – No Test WB - 2nd place, Showcase Light Entertainment No Test - 1st place,  Showcase Duet No Test - 2nd Place 

Anna Myers – PrePreliminary TT  -  1st place

Aurora Freeman – Pre Freeskate Program - 1st place

Ava Schmadel – Beginner Compulsory - 2nd place, High Beginner FS – 2nd place 

Brooke Bode – Intermediate Spin Challenge - 1st place, Intermediate Jump Challenge - 1st place, Intermediate Short Program - 1st place, Intermediate WB - 1st place

Caelin Piper – High Beginner FS - 5th place, Showcase PrePreliminary - 2nd place

Chantel Effing – PrePreliminary TT - 4th place

Elise Westlund – Showcase Duet Intermediate - 1st place

Emma Hallion – Beginner Compulsory - 1st place, High Beginnner FS - 3rd place

Gaia Franklin-Ross – Prepreliminary TT - 2nd place

Gillian Lopez – PrePreliminary TT - 3rd place,  Showcase Light Entertainment PrePreliminary - 1st       place,  Showcase Dramatic PrePreliminary - 1st place,  Showcase Duet - 1st place

Jamie Kuehn- Beginner Compulsory - 1st place, Beginner FS - 1st place

Meghan Gleason – PrePreliminary WB 1st place, Showcase Duet Intermediate - 1st place

Molly Weiss – Beginner FS - 2nd place

Morgan Weiss – High Beginner FS - 1st place

Nomi Kligler – Intermediate TT - 2nd place

Rebecca Nace – PreJuvenile TT - 2nd place

Sofia Paliaro – No Test WB - 1st place, Showcase Duet No Test - 1st place

Tyler Bodie – High Beginnner FS - 4th place, High Beginner Compulsory- 2nd place

Collar City Open

Troy , NY

 June 4, 2016

 

Alayna VanNosdall - Beg/HighBeg/No Test Showcase - 3rd place

Chantel Effing – Beginner Compulsory Moves - 1st place, Beg/HighBeg/No Test Showcase - 4th Place

Elise Westlund – Juvenile Girls IJS -1st place, Intermediate Short Program- 4th place

Gillian Lopez – High Beginner - 3rd place, Beg/HighBeg/No Test Showcase - 2nd place

Marie Ellsworth – PrePreliminary TT - 2nd place

Sofia Pagliaro – No Test - 2nd place, Beg/HighBeg/No Test Showcase - 2nd place , Jump Challenge PrePreliminary - 5th place

 

 Champlain Valley Open

Burlington VT

July 8 -10, 2016

 Gillian Lopez - No Test/Pre-Preliminary Interpretive - 1st place, Pre-Preliminary Showcase - 6th place, High Beginner Girls TT- 1st place

 

 

Collar City Open 2016
June 4

 

Elise Westlund - Juvenile IJS - 1st Place, Intermediate Short Program - 4th Place

Middle Atlantic Championships

Chelsea Piers, NYC

September 8 – 11, 2016

 

Elise Westlund – Juvenile Girls IJS - 14th place

Sofia Pagliaro – No Test - 5th place

 

North Atlantic Regional Championships

Buffalo, NY

September 29-October 3, 2016

 

Brooke Bode – Intermediate IJS - 9th place

Elise Westlund – Juvenile Girls IJS - 14th place

Wollman Open
March 5, 2016


Chantel Effing - Beginner TT - 1st Place

Southern Connecticut Open
April 15 - 17, 2016

Alyana VanNosdall - Pre Preliminary TT - 4th Place

Meghan Gleason - Pre Preliminary TT - 2nd Place

Sophia Pagliaro - No Test - 3rd Place

Dix Open

May 7, 2016

 

Chantel Effing - Beginner TT - First Place

 

Basic Skills in the Catskill

Kiwanis Ice Arena

April 9

 

Alayna VanNosdall - No Test Intro Compulsory Event - 1st place, No Test Intro Program - 2nd place, Showcase Pre-Preliminary - 2nd place

 

Anna Myers - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 3rd place, Pre-Preliminary Test Track Free Skate - 3rd place, Showcase Pre-Preliminary - 1st place

 

Ava Schmadel - Basic 8 Elements - 2nd place, Basic 8 Program - 2nd place

 

Caelin Piper - Beginner Intro Program, Group A - 1st place, High Beginner Intro Compulsory Event, Group C - 3rd place, Showcase High Beginner - 3rd place

 

Carmen Costello - High Beginner Intro Compulsory Event, Group A - 3rd place, High Beginner Intro Program, Group A - 2nd place

 

Chantal Effing - Beginner Intro Compulsory Event - 1st place, Beginner Intro Program, Group A 1st place

 

Emma Hallion - High Beginner Intro Compulsory Event, Group C - 2nd place

 

Felicia Ojarovsky - Preliminary Compulsory Moves - 2nd place, Preliminary Test Track Free Skate - 2nd place, Showcase Preliminary 1st place

 

Gaia Franklin-Ross - High Beginner Intro Compulsory Event, Group C - 1st place, High Beginner Intro Program, Group B - 1st place

 

Gillian Lopez - High Beginner Intro Compulsory Event, Group B - 1st place, High Beginner Intro Program, Group B 2nd place, Showcase High Beginner 1st place

 

Marie Ellsworth - High Beginner Intro Compulsory Event, Group A - 2nd place, High Beginner Intro Program, Group A - 4th place, Showcase Pre-Preliminary 4th place

 

Mckayla Mudge - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 2nd place, Pre-Preliminary Test Track Free Skate - 2nd place, Showcase Pre-Preliminary 3rd place

 

Meghan Gleason - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 1st place, Pre-Preliminary Test Track Free Skate - 1st place

Molly Weiss - Basic 7 Program- 1st place

 

Morgan Weiss - Beginner Intro Program, Group B - 2nd place

 

Nicole Moorhus - High Beginner Intro Compulsory Event, Group A - 1st place, High Beginner Intro Program, Group A - 1st place

 

Rebecca Nace - Preliminary Compulsory Moves - 1st place

 

Tyler Bodie - Beginner Intro Program, Group B - 1st place, High Beginner Intro Compulsory Event, Group B 2nd place, Showcase High Beginner 2nd place

 

 

Garren Invitational Competition

RPI Fieldhouse

March 19

 

Ana Alexander - Pre-Juvenile Test Track 3rd place

 

Anna Myers - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 6th place

 

Caelin Piper - High Beginner Compulsory Moves - 6th place, Beginner/High Beginner Showcase - 3rd place, Beginner Free Skate 5th place

 

Carmen Costello - High Beginner Compulsory Moves - 2nd place, High Beginner Free Skate 2nd place

 

Emma Hallion - High Beginner Free Skate 7th place

 

Felicia Ojarovsky - Preliminary Test Track - 5th place

 

Marie Ellsworth - High Beginner Compulsory Moves - 4th place, High Beginner Free Skate 4th place

 

McKayla Mudge - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 5th place

 

Tyler Bodie - High Beginner Compulsory Moves - 5th place, Beginner/High Beginner Showcase - 4th place, Beginner Free Skate - 6th place

 

 

______________________________________

 

 

Empire State Winter Games

Lake Placid, NY

Feb 5-7, 2016

 

Ana Alexander – PreJuv Girls TT - 7th place

 

Alyana VanNosdall – High Beginner Girls FS – 6th place

 

Anna Myers – PrePreliminary Girls TT - 7th place

 

Brooke Bode- Intermediate Ladies Short Program - 7th place, Intermediate Ladies IJS Freeskate 5th place

 

Caelin Piper – Beginner Girls FS - 5th place

 

Elise Westlund -Juvenile Girls IJS FS - 10th place

 

Mad CatSkills Synchro Team – Open Adult Synchronized Skating 3rd place

 

Marie Ellsworth – High Beginner Girls FS -  4th place

 

Meghan Gleason – High Beginner Girls FS - 1st place

 

Nomi Klinger – Intermediate Ladies TT – 8th place

 

Sofia Pagliara – No Test Girls FS - 5th place

 

Tyler Bodie – Beginner Girls FS - 1st place

 

Valerie Jahn – Silver Solo Dance - 9th place

 

_____________________________________

 

North Atlantic Championships

Lake Placid, NY

October 9 -11 , 2015

 

Brooke Bode – Juvenile Girls - 8th place 

 

 ______________________________________

 

Boston Open

September 25 -27,2015

 

Elise Westlund – Preliminary FS -1st place

 

Brooke Bode – Juvenile Girls - 7th place, Intermediate 3rd place

 

 ______________________________________

 

 90th Mid Atlantic Championships

Chelsea Piers, NYC

September 11 – 13, 2015

 

Brooke Bode – Juvenile IJS 4th place

 

Elise Westlund – Preliminary FS -3rd place

 

 ______________________________________

 

2015 State Games of America

July - Lincoln, Nebraska

 

Darren Nyland – Preliminary Boys FS - 1st place, Showcase Dramatic PreJuvenile - 1st place, Compulsury PreJuvenile- 2nd place

 

 ______________________________________

 

Collar City Open and Basic Skills

June 6, 2015

 

 

Brooke Bode - Juvenile Girls 7th Place, Jump Challenge Juvenile 1st Place, Artistic Duet Juvenile 1st place.

 

Elise Westlund – Preliminary FS 1st place , Artistic PreJuvenile/Juvenile 1st place, Jump Challenge,  PreJuvenile 1st place, Showcase Duet PrePreliminary 1st place.

 

 _______________________________________

 

Southern Conneticut Open

April 24-26, 2015

 

Brooke Bode – Juvenile Girls -6th place

 

Elise Westlund – Preliminary FS 4th Place

 

 __________________________________

 

Adult National Figure Skating Championships

Salt Lake City, Utah

April 14 –18, 2015

 

Maria Reynolds – Master Jr./Sr. 2nd place , Gold Solo Dance 2nd place, Championship Jr./Sr. Masters 6th place, S.T.A.R.S Testing

 

 

 __________________________

 

Garren Invitational Competition

March 28, 2015

 

Alyana VanNosdall- Beginner Compulsury-4th place, Beginner FS- 5th place

 

Anna Myers – Basic 7 Elements -1st place, Basic 7 Music - 1st place

 

Caelin Piper – Basic 6 Elements -2nd place, Basic 6 Music- 4th place

 

Carmen Costello – Basic 6 Elements - 1st place, Basic 6 Music - 1st place

 

Felicia Ojarovsky – PrePreliminary TT - 2nd place

 

Gillian Lopez -Basic 8 Elements -2nd place, Basic 8 Music-1st place

 

Marie Ellsworth – Basic 6 Elements -2nd place, Basic 6 Music- 2nd place

 

McKayla Mudge – Prepreliminary Compulsury- 4th place, Prepreliminary TT- 6th place

 

Meghan Gleason -Basic 8 Elements -1st place, Basic 8 Music 1st place

 

Molly Weiss -Basic 6 Music -3rd place

 

Morgan Weiss- Basic 8 Music - 2nd place

 

Nicole Moorhus -High Beginner Compulsury -2nd place, High Beginner FS- 2nd place

 

Rebecca Nace -Prepreliminary Compulsury-2nd place, Prepreliminary Spins-1st place, PreliminaryTT-2nd place

 

Sofia Pagliaro- Basic 6 Elements- 1st place, Basic 6 -1st place

 

Tyler Bodie-Basic 6 Elements- 4th place, Basic 6 Music-3rd place

 

 ___________________________________

 

Morris Open

March 27- 29 , 2015

 

Brooke Bode - Juvenile Girls –10th place

 

Elise Westlund – Preliminary FS - 4th place

 

 ___________________________________

 

Eastern Adult Sectional Figure Skating Championships

Pittsburgh , PA.

March 12-14, 2015

 

Maria Reynolds – Championship Masters Jr./Sr. 2nd place, Gold Solo Dance 1st place