Skating Club of Saugerties

Click here to edit subtitle



Competition Results


Wollman Open 

March 5, 2017

Chantal Effing - Pre Preliminary Test Track - 5th place


Eastern Adult Sectional Championships 

Wayne, NJ

March 10 – 12, 2017

Maria Reynolds – Championship Master's Junior/Senior - 4th place


Morris Open

Morris, NJ

March 31 – April 2, 2017

Aurora Freeman – Pre Free Skate Program- 2nd place

Caelin Piper -

Elise Westlund - Intermediate Ladies SP – 11 place , Intermediate Ladies FS - 13th place

Jamie Kuehn – Beginner - 2nd place

Tyler Bodie – Pre Preliminary TT - 3rd place


Dix Hills Open

April 8, 2017

Chantal Effing -  Pre Preliminary Test Track -  1st place


US Adult Championships

Wake Forest, NC 

April 19 – 22, 2017

Maria Reynolds – Master Junior/ Senior - 2nd Place, Championship Master Junior /Senior - 10th place


Uncle Sam Competition

June 10, 2017

Addie Kotsol – Pre Freeskate Elements - 1st place, Pre Freeskate 1st place

Alyana VanNosdall – No Test WB - 3rd place

Elise Westlund - Intermediate Ladies SP  - 1st place     Intermediate Ladies FS - 3rd place  

Meghan Gleason – Preliminary WB - 3rd place

Sophia Pagliaro – Showcase - 1st place, Showcase Duet - 2nd place


Champlain Valley Open 

Burlington , Vermont

July 7 – 9, 2017

Alyana VanNosdall – No Test - 5th place

Caelin Piper – Cha Cha Pre Bronze - 1st place,   Improv 5th place

Elise Westlund - Intermediate Ladies FS- 3rd place

Gillian Lopez – Pre Preliminary TT - 2nd place,  Showcase 2nd place , Improv - 3rd place

Meghan Gleason -Preliminary WB - 1st place

Tyler Bodie- Pre Preliminary TT - 3rd place


State Games of America

Grand Rapids, Michigan

August 3-6, 2017

Megan Gleason – Preliminary WB - 4th place

Tyler Bodie – Pre Preliminary TT - 7th place

Empire State Games

Lake Placid , NY

February 2-5, 2017


Alayna VanNosdall - No Test Girls FS - 5th place

Anna Myers - Pre-Preliminary TT - 4th place

Ava Schmadel - Beginner Girls FS - 1st place 

Brooke Bode – Intermediate Short Program IJS- 4th  Intermediate FS IJS-5th 

Caelin Piper - High Beginner Girls FS - 3rd place , Preliminary Solo Dance - 4th place  

Carmen Costello – Pre-Preliminary TT – 1st place

Chantal Effing - Pre-Preliminary TT - 4th place

Ed Montalbano -  Marathon Skate (26 miles) 3rd over all, Men over 50 class - 1st place

Gaia Franklin-Ross - Pre-Preliminary TT - 3rd place

Gillian Lopez - High Beginner Girls FS- 1st place

Jamie Kuehn - Beginner Girls FS - 6th place

Mad Cat Skills - Open Adult Synchro - 5th place   

Amber Crispell, Amanda Garner,  Amy Montalbano,  Ana Alexander, Elise Westlund, Maria     Reynolds,Meghan  Gleason, Melissa Towner,  Nomi Kligler

Maria Reynolds – Senior Long IJS - 8th place

Meghan Gleason -  Pre-Preliminary WB - 3rd place

Sofia Pagliaro - Pre-Preliminary WB - 5th place

Tyler Bodie - High Beginner Girls FS- 1st place

Valerie Jahn – Pre Silver Solo Dance - 1st place

Winter Escapade

West Orange, NJ

January 15, 2017


Gillian Lopez - High Beginner TT - 1st place, Showcase Light Entertainment 2nd place

Alayna VanNosdall - No test  4th place, Showcase Light Entertainment 1st place

Falling Leaf Open 

November 12, 2016


Addie Kotsol – Basic 6 Compulsory - 1st place, Basic 6 Program - 1st place

Alayna VanNosdall – No Test WB - 2nd place, Showcase Light Entertainment No Test - 1st place,  Showcase Duet No Test - 2nd Place 

Anna Myers – PrePreliminary TT  -  1st place

Aurora Freeman – Pre Freeskate Program - 1st place

Ava Schmadel – Beginner Compulsory - 2nd place, High Beginner FS – 2nd place 

Brooke Bode – Intermediate Spin Challenge - 1st place, Intermediate Jump Challenge - 1st place, Intermediate Short Program - 1st place, Intermediate WB - 1st place

Caelin Piper – High Beginner FS - 5th place, Showcase PrePreliminary - 2nd place

Chantel Effing – PrePreliminary TT - 4th place

Elise Westlund – Showcase Duet Intermediate - 1st place

Emma Hallion – Beginner Compulsory - 1st place, High Beginnner FS - 3rd place

Gaia Franklin-Ross – Prepreliminary TT - 2nd place

Gillian Lopez – PrePreliminary TT - 3rd place,  Showcase Light Entertainment PrePreliminary - 1st       place,  Showcase Dramatic PrePreliminary - 1st place,  Showcase Duet - 1st place

Jamie Kuehn- Beginner Compulsory - 1st place, Beginner FS - 1st place

Meghan Gleason – PrePreliminary WB 1st place, Showcase Duet Intermediate - 1st place

Molly Weiss – Beginner FS - 2nd place

Morgan Weiss – High Beginner FS - 1st place

Nomi Kligler – Intermediate TT - 2nd place

Rebecca Nace – PreJuvenile TT - 2nd place

Sofia Paliaro – No Test WB - 1st place, Showcase Duet No Test - 1st place

Tyler Bodie – High Beginnner FS - 4th place, High Beginner Compulsory- 2nd place

Collar City Open

Troy , NY

 June 4, 2016


Alayna VanNosdall - Beg/HighBeg/No Test Showcase - 3rd place

Chantel Effing – Beginner Compulsory Moves - 1st place, Beg/HighBeg/No Test Showcase - 4th Place

Elise Westlund – Juvenile Girls IJS -1st place, Intermediate Short Program- 4th place

Gillian Lopez – High Beginner - 3rd place, Beg/HighBeg/No Test Showcase - 2nd place

Marie Ellsworth – PrePreliminary TT - 2nd place

Sofia Pagliaro – No Test - 2nd place, Beg/HighBeg/No Test Showcase - 2nd place , Jump Challenge PrePreliminary - 5th place


 Champlain Valley Open

Burlington VT

July 8 -10, 2016

 Gillian Lopez - No Test/Pre-Preliminary Interpretive - 1st place, Pre-Preliminary Showcase - 6th place, High Beginner Girls TT- 1st place



Collar City Open 2016
June 4

Elise Westlund - Juvenile IJS - 1st Place, Intermediate Short Program - 4th Place

Middle Atlantic Championships

Chelsea Piers, NYC

September 8 – 11, 2016


Elise Westlund – Juvenile Girls IJS - 14th place

Sofia Pagliaro – No Test - 5th place


North Atlantic Regional Championships

Buffalo, NY

September 29-October 3, 2016


Brooke Bode – Intermediate IJS - 9th place

Elise Westlund – Juvenile Girls IJS - 14th place

Wollman Open
March 5, 2016


Chantel Effing - Beginner TT - 1st Place

Southern Connecticut Open
April 15 - 17, 2016

Alyana VanNosdall - Pre Preliminary TT - 4th Place

Meghan Gleason - Pre Preliminary TT - 2nd Place

Sophia Pagliaro - No Test - 3rd Place

Dix Open

May 7, 2016


Chantel Effing - Beginner TT - First Place

Basic Skills in the Catskill

Kiwanis Ice Arena

April 9


Alayna VanNosdall - No Test Intro Compulsory Event - 1st place, No Test Intro Program - 2nd place, Showcase Pre-Preliminary - 2nd place


Anna Myers - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 3rd place, Pre-Preliminary Test Track Free Skate - 3rd place, Showcase Pre-Preliminary - 1st place


Ava Schmadel - Basic 8 Elements - 2nd place, Basic 8 Program - 2nd place


Caelin Piper - Beginner Intro Program, Group A - 1st place, High Beginner Intro Compulsory Event, Group C - 3rd place, Showcase High Beginner - 3rd place


Carmen Costello - High Beginner Intro Compulsory Event, Group A - 3rd place, High Beginner Intro Program, Group A - 2nd place


Chantal Effing - Beginner Intro Compulsory Event - 1st place, Beginner Intro Program, Group A 1st place


Emma Hallion - High Beginner Intro Compulsory Event, Group C - 2nd place


Felicia Ojarovsky - Preliminary Compulsory Moves - 2nd place, Preliminary Test Track Free Skate - 2nd place, Showcase Preliminary 1st place


Gaia Franklin-Ross - High Beginner Intro Compulsory Event, Group C - 1st place, High Beginner Intro Program, Group B - 1st place


Gillian Lopez - High Beginner Intro Compulsory Event, Group B - 1st place, High Beginner Intro Program, Group B 2nd place, Showcase High Beginner 1st place


Marie Ellsworth - High Beginner Intro Compulsory Event, Group A - 2nd place, High Beginner Intro Program, Group A - 4th place, Showcase Pre-Preliminary 4th place


Mckayla Mudge - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 2nd place, Pre-Preliminary Test Track Free Skate - 2nd place, Showcase Pre-Preliminary 3rd place


Meghan Gleason - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 1st place, Pre-Preliminary Test Track Free Skate - 1st place

Molly Weiss - Basic 7 Program- 1st place


Morgan Weiss - Beginner Intro Program, Group B - 2nd place


Nicole Moorhus - High Beginner Intro Compulsory Event, Group A - 1st place, High Beginner Intro Program, Group A - 1st place


Rebecca Nace - Preliminary Compulsory Moves - 1st place


Tyler Bodie - Beginner Intro Program, Group B - 1st place, High Beginner Intro Compulsory Event, Group B 2nd place, Showcase High Beginner 2nd place


Garren Invitational Competition

RPI Fieldhouse

March 19


Ana Alexander - Pre-Juvenile Test Track 3rd place


Anna Myers - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 6th place


Caelin Piper - High Beginner Compulsory Moves - 6th place, Beginner/High Beginner Showcase - 3rd place, Beginner Free Skate 5th place


Carmen Costello - High Beginner Compulsory Moves - 2nd place, High Beginner Free Skate 2nd place


Emma Hallion - High Beginner Free Skate 7th place


Felicia Ojarovsky - Preliminary Test Track - 5th place


Marie Ellsworth - High Beginner Compulsory Moves - 4th place, High Beginner Free Skate 4th place


McKayla Mudge - Pre-Preliminary Compulsory Moves - 5th place


Tyler Bodie - High Beginner Compulsory Moves - 5th place, Beginner/High Beginner Showcase - 4th place, Beginner Free Skate - 6th place


______________________________________


Empire State Winter Games

Lake Placid, NY

Feb 5-7, 2016


Ana Alexander – PreJuv Girls TT - 7th place


Alyana VanNosdall – High Beginner Girls FS – 6th place


Anna Myers – PrePreliminary Girls TT - 7th place


Brooke Bode- Intermediate Ladies Short Program - 7th place, Intermediate Ladies IJS Freeskate 5th place


Caelin Piper – Beginner Girls FS - 5th place


Elise Westlund -Juvenile Girls IJS FS - 10th place


Mad CatSkills Synchro Team – Open Adult Synchronized Skating 3rd place


Marie Ellsworth – High Beginner Girls FS -  4th place


Meghan Gleason – High Beginner Girls FS - 1st place


Nomi Klinger – Intermediate Ladies TT – 8th place


Sofia Pagliara – No Test Girls FS - 5th place


Tyler Bodie – Beginner Girls FS - 1st place


Valerie Jahn – Silver Solo Dance - 9th place


_____________________________________


North Atlantic Championships

Lake Placid, NY

October 9 -11 , 2015


Brooke Bode – Juvenile Girls - 8th place 


 ______________________________________


Boston Open

September 25 -27,2015


Elise Westlund – Preliminary FS -1st place


Brooke Bode – Juvenile Girls - 7th place, Intermediate 3rd place


 ______________________________________


 90th Mid Atlantic Championships

Chelsea Piers, NYC

September 11 – 13, 2015


Brooke Bode – Juvenile IJS 4th place


Elise Westlund – Preliminary FS -3rd place


 ______________________________________


2015 State Games of America

July - Lincoln, Nebraska


Darren Nyland – Preliminary Boys FS - 1st place, Showcase Dramatic PreJuvenile - 1st place, Compulsury PreJuvenile- 2nd place


 ______________________________________


Collar City Open and Basic Skills

June 6, 2015


Brooke Bode - Juvenile Girls 7th Place, Jump Challenge Juvenile 1st Place, Artistic Duet Juvenile 1st place.


Elise Westlund – Preliminary FS 1st place , Artistic PreJuvenile/Juvenile 1st place, Jump Challenge,  PreJuvenile 1st place, Showcase Duet PrePreliminary 1st place.


 _______________________________________


Southern Conneticut Open

April 24-26, 2015


Brooke Bode – Juvenile Girls -6th place


Elise Westlund – Preliminary FS 4th Place


 __________________________________


Adult National Figure Skating Championships

Salt Lake City, Utah

April 14 –18, 2015


Maria Reynolds – Master Jr./Sr. 2nd place , Gold Solo Dance 2nd place, Championship Jr./Sr. Masters 6th place, S.T.A.R.S Testing


 __________________________


Garren Invitational Competition

March 28, 2015


Alyana VanNosdall- Beginner Compulsury-4th place, Beginner FS- 5th place


Anna Myers – Basic 7 Elements -1st place, Basic 7 Music - 1st place


Caelin Piper – Basic 6 Elements -2nd place, Basic 6 Music- 4th place


Carmen Costello – Basic 6 Elements - 1st place, Basic 6 Music - 1st place


Felicia Ojarovsky – PrePreliminary TT - 2nd place


Gillian Lopez -Basic 8 Elements -2nd place, Basic 8 Music-1st place


Marie Ellsworth – Basic 6 Elements -2nd place, Basic 6 Music- 2nd place


McKayla Mudge – Prepreliminary Compulsury- 4th place, Prepreliminary TT- 6th place


Meghan Gleason -Basic 8 Elements -1st place, Basic 8 Music 1st place


Molly Weiss -Basic 6 Music -3rd place


Morgan Weiss- Basic 8 Music - 2nd place


Nicole Moorhus -High Beginner Compulsury -2nd place, High Beginner FS- 2nd place


Rebecca Nace -Prepreliminary Compulsury-2nd place, Prepreliminary Spins-1st place, PreliminaryTT-2nd place


Sofia Pagliaro- Basic 6 Elements- 1st place, Basic 6 -1st place


Tyler Bodie-Basic 6 Elements- 4th place, Basic 6 Music-3rd place


 ___________________________________


Morris Open

March 27- 29 , 2015


Brooke Bode - Juvenile Girls –10th place


Elise Westlund – Preliminary FS - 4th place


 ___________________________________


Eastern Adult Sectional Figure Skating Championships

Pittsburgh , PA.

March 12-14, 2015


Maria Reynolds – Championship Masters Jr./Sr. 2nd place, Gold Solo Dance 1st place