Skating Club of Saugerties

Click here to edit subtitle

 

News and Notes

Club Calendar

Sunday, Sep 17 at 12:00 PM - 4:00 PM
Sunday, Oct 1 at 5:00 PM - 6:00 PM
Wednesday, Oct 4 at 5:00 PM - 6:00 PM
Friday, Oct 6 at 5:00 PM - 6:00 PM

Check Out Some of Our Recent  Club Photo's!                    

Member Accomplishments!

Uncle Sam
February 25, 2017

Caelin Piper - Preliminary Dance Test - Canasta Tango and Rhythm Blues 

Falling Leaf Test Session
November 12, 2016

Carmen Costello - Pre Juvenile MIF
Rebecca Nace - Pre Juvenile MIF
Olivia Wogan - Juvenile MIF

Uncle Sam  
October 15, 2016

Alayan VanNosdall – Juvenile MIF
Amy Montalbano – Pasodoble Dance
Caelen Piper – Dutch Waltz Dance
Chantel Effing – Pre Juvenile MIF
Elise Westlund – Intermediate FS
Gaia Franklin Ross – Preliminary MIF
Gillian Lopez – PreJuvenile MIF                                                           Marie Ellsworth – Preliminary MIF
Meghan Gleason – Intermediate MIF 
Nicole Moorhus – PreJuvenile MIF
Sofia Pagliaro – Intermediate MIF


Uncle Sam Test Session
June 5, 2016

Elise Westlund - Senior MIF

Skating Club of Saugerties
April 9, 2016

Chantel Effing - Preliminary MIF
Sophia Foster - Swing Dance, First Tango (completes Pre Bronze Dance Level)
Valerie Jahn - Kilian Dance

Uncle Sam Test Session
April 16, 2016

Alayna VanNosdall - Pre Juvenile MIF
Meghan Gleason - Juvenile MIF
Rebecca Nace - Juvenile MIF
Sofia Pagliaro - Juvenile MIF

Empire State Games

Lake Placid , NY

February 2-5, 2017


Alayna VanNosdall - No Test Girls FS - 5th place

Anna Myers - Pre-Preliminary TT - 4th place

Ava Schmadel - Beginner Girls FS - 1st place 

Brooke Bode – Intermediate Short Program IJS- 4th  Intermediate FS IJS-5th 

Caelin Piper - High Beginner Girls FS - 3rd place , Preliminary Solo Dance - 4th place  

Carmen Costello – Pre-Preliminary TT – 1st place

Chantal Effing - Pre-Preliminary TT - 4th place

Ed Montalbano -  Marathon Skate (26 miles) 3rd over all, Men over 50 class - 1st place

Gaia Franklin-Ross - Pre-Preliminary TT - 3rd place

Gillian Lopez - High Beginner Girls FS- 1st place

Jamie Kuehn - Beginner Girls FS - 6th place

Mad Cat Skills - Open Adult Synchro - 5th place   

Amber Crispell, Amanda Garner,  Amy Montalbano,  Ana Alexander, Elise Westlund, Maria     Reynolds,Meghan  Gleason, Melissa Towner,  Nomi Kligler

Maria Reynolds – Senior Long IJS - 8th place

Meghan Gleason -  Pre-Preliminary WB - 3rd place

Sofia Pagliaro - Pre-Preliminary WB - 5th place

Tyler Bodie - High Beginner Girls FS- 1st place

Valerie Jahn – Pre Silver Solo Dance - 1st place


Winter Escapade

West Orange, NJ

January 15, 2017


Gillian Lopez - High Beginner TT - 1st place, Showcase Light Entertainment 2nd place

Alayna VanNosdall - No test  4th place, Showcase Light Entertainment 1st place


Falling Leaf Open 

November 12, 2016


Addie Kotsol – Basic 6 Compulsory - 1st place, Basic 6 Program - 1st place

Alayna VanNosdall – No Test WB - 2nd place, Showcase Light Entertainment No Test - 1st place,  Showcase Duet No Test - 2nd Place 

Anna Myers – PrePreliminary TT  -  1st place

Aurora Freeman – Pre Freeskate Program - 1st place

Ava Schmadel – Beginner Compulsory - 2nd place, High Beginner FS – 2nd place 

Brooke Bode – Intermediate Spin Challenge - 1st place, Intermediate Jump Challenge - 1st place, Intermediate Short Program - 1st place, Intermediate WB - 1st place

Caelin Piper – High Beginner FS - 5th place, Showcase PrePreliminary - 2nd place

Chantel Effing – PrePreliminary TT - 4th place

Elise Westlund – Showcase Duet Intermediate - 1st place

Emma Hallion – Beginner Compulsory - 1st place, High Beginnner FS - 3rd place

Gaia Franklin-Ross – Prepreliminary TT - 2nd place

Gillian Lopez – PrePreliminary TT - 3rd place,  Showcase Light Entertainment PrePreliminary - 1st       place,  Showcase Dramatic PrePreliminary - 1st place,  Showcase Duet - 1st place

Jamie Kuehn- Beginner Compulsory - 1st place, Beginner FS - 1st place

Meghan Gleason – PrePreliminary WB 1st place, Showcase Duet Intermediate - 1st place

Molly Weiss – Beginner FS - 2nd place

Morgan Weiss – High Beginner FS - 1st place

Nomi Kligler – Intermediate TT - 2nd place

Rebecca Nace – PreJuvenile TT - 2nd place

Sofia Paliaro – No Test WB - 1st place, Showcase Duet No Test - 1st place

Tyler Bodie – High Beginnner FS - 4th place, High Beginner Compulsory- 2nd place